Angličtina vo svete – v ktorých krajinách sa hovorí po anglicky?

Angličtina je dnes jediný globálny jazyk. Štúdiom anglického jazyka máte najväčšiu šancu sa dohovoriť sa hranicami Slovenskej republiky.

Pritom počet ľudí, pre ktorých je angličtina materinský jazyk, nie je až taký veľký. Tzv. native speakrov je okolo 360 miliónov. To je asi tretina ľudí hovoriacich po čínsky. Nestačilo by to ani na druhé miesto. Rozšírenejším jazykom je ešte aj španielčina. Tento jazyk je materinský pre okolo 410 miliónov ľudí.

 

Štúdium anglického jazyka si nevolíme na základe počtu native speakrov. To by nebola práve najrozumnejšia motivácia. Po čínsky sa dohovoríte takmer výhradne v Číne. Tento jazyk vám môže byť užitočný ešte v niekoľkých ďalších krajinách, kde žijú výraznejšie čínske minority (Singapur, Vietnam, Malajzia, Filipíny atď.).

Po anglicky sa učíme z dôvodu obrovského množstva ľudí, ktorí ho využívajú ako svoj druhý jazyk. Ide o extrémne rôznorodú skupinu ľudí. Na jednej strane sú ľudia, ktorých angličtina je na nerozoznanie od angličtiny native speakrov. A potom sú tu na druhej strane ľudia ovládajúci angličtinu iba pasívne. Teda jazyku rozumejú - s rozprávaním by však mali nemalé problémy.

Vzhľadom na túto rôznorodosť je veľmi zložité určiť, koľko ľudí na svete ovláda angličtinu. Odhaduje sa, že počet ľudí s angličtinou ako druhým jazykom je od 400 miliónov do 1,2 miliardy.

Krajiny, kde native speakri tvoria väčšinu

Na svete je iba 6 krajín, kde väčšina populácie sú anglickí native speakri. Najväčší počet ľudí s angličtinou ako materinským jazykom majú Spojené štáty americké (cca 240 miliónov).

Ďalších 5 krajín:

  • Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (60 miliónov)
  • Kanada (20 miliónov)
  • Austrália (18 miliónov)
  • Írsko (4,2 milióna)
  • Nový Zéland (3,7 milióna)

 

Krajiny, kde native speakri tvoria väčšinu populácie
Krajiny, kde native speakri tvoria väčšinu populácie

 

Krajiny, kde native speakri tvoria menšinu

Najväčšiu populáciu native speakrov v tejto skupine štátov má Juhoafrická republika. Našili by ste ich tu takmer 5 miliónov. To je takmer 10 percent obyvateľstva (cca 55 miliónov). Ďalšou africkou krajinou, kde je významná skupina native speakrov, je Nigéria. Táto najľudnatejšia krajina kontinentu má cez 180 miliónov obyvateľov. Z nich iba 5 percent sú native speakri. Vzhľadom na veľkosť krajiny to v absolútnych číslach stále robí 4 milióny ľudí.

Najväčší podiel native speakrov v populácii v tejto skupine štátov má Singapur. Približne 17 percent obyvateľstva hovorí po anglicky od narodenia. V absolútnom vyjadrení je to cca jeden milión ľudí.

Oveľa menší podiel native speakrov nájdete v krajinách ako India, Filipíny a ďalších štátoch s britskou alebo americkou koloniálnou minulosťou.

Anglická kreolčina

Kreolčina je veľmi zaujímavou podobou jazyka. Ide o zmes minimálne dvoch jazykov. Vzniká z pidžinu. Pidžin je termín používaný v lingvistike. V bežnej reči sa s ním často nestretávame. Veľká časť Slovákov však s nejakou formou pidžinu skúsenosti má.

Pidžin je zjednodušená forma jazyka, ktorú si vyvinú dve skupiny ľudí, ktoré nemajú spoločný materinský jazyk. Ako príklad si môžeme zobrať maďarskú a slovenskú komunitu v Británii či USA. Slováci a Maďari sa budú dorozumievať v zjednodušenej angličtine.

Kreolčina vzniká v tom momente, keď tieto dve komunity budú mať deti a tie budú žiť v takomto špecifickom jazykovom prostredí. Pre deti bude táto zjednodušená angličtina (pidžin) materinským jazykom.  Do tejto novej formy jazyka sa dostane aj množstvo elementov slovenského a maďarského jazyka.

Anglická kreolčina vznikla najmä v britskom koloniálnom svete. Vyskytuje sa však aj v bývalých amerických kolóniách. Nájdeme ju najmä na karibských ostrovoch.

Najznámejšie formy anglickej kreolčiny sú:

Jamajská kreolčina

Príklad: Yuh mus cum tideh-tideh

Doslovný preklad:  You must come today today

Štandardná angličtina: It is important that you come today

Jamajská kreolčina často na zdôraznenie využíva zdvojovanie slov.

Belizejská kreolčina

Hello/What’s up? — Weh gaan ahn? or Weh di go ahn?

I’m tired — Ah tayad/mi tayad

My name is Lily — Mi naym da Lily

See you later — Si yoo lata

What time is it? — Da weh time?

Kajmanská kreolčina

Bahamská kreolčina

What da wybe is? -  What is going on?

Switcha – limonáda

Well mudda sick! – you are kidding

Trinidadská kreolčina

Tobagská kreolčina

Guyanská kreolčina

Grandaská kreolčina

Kreolská angličtina v iných častiach sveta

Najznámejšie formy anglickej kreolčiny mimo Karibiku sú:

Nigerijská kreolčina

How Bodi? / How You Dey? – How are you doing today?

Wetin? – What?

I no no – I don’t know

How Far? – Hey, Hi

I no sabi – I don’t understand

Wetin dey happen? –What’s happening? What’s going on?

I dey fine – I’m fine. I’m doing well.

Kamerunská kreolčina

Dei no sabi laik ohs - they don't really like us

Hawajská kreolčina

Austrálska kreolčina

Pozoruhodný jazyk si vyvinuli aj domorodí obyvatelia Austrália – Aborigínci. V súčasnosti austrálskou kreolčinou hovorí asi 10 tisíc ľudí.

Angličtina ako primárny jazyk

Primárnym rozumieme hlavný používaný jazyk.

Angličtina je primárnym jazykom v nasledovných krajinách:

Anguilla, Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Bermudy, Britsko-indické oceánske teritórium,  Britské panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Dominika, Falklandské ostrovy, Gibraltár, Grenada, Guam, Guyana, Ostrov Man, Jersey, Montserrat, Nauru, Pitcairnove ostrovy, Svätá Helena, Svätý Kitts a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Turks a Caicos.

 

Anglosféra - bývalé britské alebo americké kolónie
Anglosféra - bývalé britské alebo americké kolónie

 

Angličtina ako oficiálny jazyk

Ako oficiálny jazyk slúži angličtina v 67 krajinách sveta.

Okrem krajín, kde je angličtina väčšinový či primárny jazyk sem patria aj tieto štáty:

Botswana, Kamerun, Federatívne štáty Mikronézie, Fidži, Ghana, Hong Kong, India, Juhoafrická republika, Južný Sudán, Keňa, Kiribati, Lesotho, Libéria, Malta, Maurícius, Nigéria, Namíbia, Pakistan, Filipíny,  Palau, Papua Nová Guinea, Rwanda, Svätá Lucia, Samoa,  Seychely, Sierra Leone, Singapur, Šalamúnove ostrovy, Srí Lanka, Sudán, Svazijsko, Tanzánia, Uganda, Zambia, Zimbabwe.

Zaujímavosťou je, že Spojené štáty americké nemajú angličtinu ako oficiálny jazyk. Na federálne úrovni takéto rozpoznanie angličtiny neexistuje.  Angličtina je oficiálny jazyk pre 30 amerických štátov.

Najväčšiu anglicky hovoriacu populáciu má India. Väčšina tejto 1,3 miliardovej krajiny do určitej miery hovorí po anglicky – zvyčajne miestnou formou indickej angličtiny. Toto je jeden z dôvodov, prečo veľká časť anglických call centier sa nachádza práve v tejto krajine.

Adresa
Orlové 123, 017 01 Považská Bystrica
Telefón
0915 119 679
Email
info@skypeanglictina.sk
Web
http://skypeanglictina.sk
Skype
skypeanglictina.sk