6 spôsobov, ako si zlepšiť listening

anglictina počúvanie

Listening je pomerne nepríjemná súčasť najrôznejších testov z angličtiny. Pre mnohých študentov je práve táto časť kameňom úrazu, pretože na listening treba mať buď mimoriadny talent, alebo dostatok skúseností.

 

Slovenským študentom v listeningu robia najčastejšie problém rôzne prízvuky. Angličtinárka síce po anglicky vie, ale má krásny slovenský prízvuk. Zrazu je potrebné porozumieť nejakému Angličanovi zo zvukového záznamu. Často sa stáva, že študent zachytí veľmi málo informácií. O porozumení celého zvukového prejavu už ani nemožno hovoriť.

Angličtinou sa síce hovorí v mnohých krajinách sveta – tento jazyk však nemá ustálenú podobu a prízvuk. Je rozdiel vo výslovnosti slovíčok medzi americkou a britskou angličtinou. Za bežných okolností, napríklad keď hovorí americký prezident či britská kráľovná, tento rozdiel nie je taký výrazný. Omnoho zložitejšie na listening sú rečové prejavy bežných ľudí. Teda hovorová angličtina, ktorý sa používa na ulici a v domácnosti.

1) Sledovanie filmov, seriálov, talk show

Trénovať listening nemusí byť nič náročné. Práve naopak. Listening by mala byť prirodzená zábava. Vôbec tu netreba mať silnú vôľu. V ideálnom prípade to pôjde samo.

Je však pravda, že spočiatku budete musieť prekonať menší odpor. Pokiaľ si chcete pozrieť obľúbený film, vždy je jednoduchšie a hlavne pohodlnejšie sa spoľahnúť na dabing.

Pozeranie filmov s titulkami môže byť krok v pred, je však omnoho lepšie, ak začnete pozerať filmy bez titulkov. Titulky totiž zbytočne odvádzajú pozornosť.

2) Youtube

Youtube je pri listeningu zlatou studňou študijných materiálov. Asi najväčšou výhodou tohto portálu je to, že tu nájdete obrovské množstvo videí, kde rozprávajú úplne bežní ľudia. Teda ľudia, ktorí sa nesnažia potláčať svoj prízvuk a miestny slovník. A toto je presne to, čo potrebujete.

3) Rádio

Vďaka internetu dnes máte na výber stovky až tisíce rádií v angličtine. Počúvanie rádia je o niečo ťažšie ako pozeranie videí či filmov. Pri rádiu sa totiž musíte spoliehať iba na sluch. Obraz vám v tu nijako nepomôže v porozumení.

4) Audioknihy

Veľkou výhodou audiokníh je to, že ich môžete počúvať prakticky všade. V aute na ceste do práce či doma pri raňajkách. Nevýhodou audiokníh je, že sú narozprávané v takmer dokonale spisovnej angličtine. Avšak aj na ňu je potrebné si zvyknúť.

5) Pesničky

Texty piesní sú skvelým spôsobom, ako si osvojiť jazyk. Listening pri pesničkách je síce špecifický, všetko však nahrádza prirodzené nadšenie pre počúvanie hudby.

6) Skype angličtina

Pri konverzácii cez skype dostávate listening do novej úrovne – tu ste nútení porozumieť svojmu partnerovi na opačnej strane. Bez toho, aby ste porozumeli hovorenej angličtine, jednoducho nedokážete viesť dialóg.

Trénovanie listening cez telefón (v tomto prípade skype) je pre prax mimoriadne užitočné. V bežnom živote totiž väčšina zamestnancov používa angličtinu najmä pri telefonickom styku.

Adresa
Orlové 123, 017 01 Považská Bystrica
Telefón
0915 119 679
Email
info@skypeanglictina.sk
Web
http://skypeanglictina.sk
Skype
skypeanglictina.sk