Online tabuľa a jej využitie pri štúdiu angličtiny

Vyučovanie angličtiny cez skype je v mnohých veciach identické s klasickou formou vzdelávania. Pri skype angličtine sa dokonca používa aj tabuľa.

 

Nejde však o obyčajnú drevenú tabuľu,  na ktorú sa píše kriedou, či jej novšiu podobu, pri ktorej sa používajú fixky. Pri skype angličtine nie je kamera namierená na skutočnú tabuľu. Takisto nečakajte lektora s rukami zašpinenými od kriedy.

Pri vyučovaní angličtiny online sa používa digitálna tabuľa. Kým v 16. storočí, niekde v Západnej Európe, prišla na svetlo sveta čierna tabuľa ako revolučná novinka, dnes môžeme toto isté tvrdiť o online tabuli (v angličtine ju poznáme ako online whiteboard).

Čo dokáže online tabuľa?

Online tabuľa sa využíva ako doplnok skypu. Samotný skype síce ponúka možnosť zdieľania obrazoviek, to však na množstvo vecí jednoducho nestačí. Na druhú stranu zase niektoré online tabule ponúkajú aj možnosť chatovania a hovorov.

Dovolíme si tvrdiť, že online tabuľa nie je náhradou skutočnej tabule. Ide o vylepšenie pôvodnej tabule. Online tabuľa totiž ponúka ďaleko viacej možností pre interakciu medzi učiteľom a študentom.

Rôzne online tabule ponúkajú rôzne funkcie, avšak od týchto programov možno očakávať nasledovné funkcie:

 • Kreslenie – vykonávané ťahom kurzoru
 • Možnosť vloženia textu – priame písanie textu na tabuľu či skopírovanie textu z iného dokumentu
 • Možnosť vloženia obrázku
 • Krok späť – po chybe sa môžete vždy opraviť
 • Guma – v online podobe je gumovanie maximálne čistý proces
 • Vytváranie objektov – mnohé online tabule dokážu pracovať so základnými objektmi/tvarmi
 • Presúvanie objektov – jednoduchým ťahom kurzoru možno presúvať obrázky, texty atď.
 • Duplikácie – toto sa vám na klasickej tabuli určite nepodarí
 • Zvýrazňovanie – online zvýrazňovač si nájde široké oplatenie najmä pri práci s textom
 • Vyčistenie tabule – rýchle zmazanie všetkého, jedným kliknutím
 • Vloženie externého súboru – napríklad pdf

Praktické využitie online tabule

Oproti klasickej tabuli má jej online forma výhodu najmä v jedinečnej možnosti pracovania s dokumentami a obrázkami.

Učiteľ napríklad nahrá na tabuľu obrázok a žiak obrázok opisuje a vpisuje do neho slovíčka. Učiteľ v reálnom čase môže napísaný text opravovať a vyzývať študenta na pomenovanie rôznych objektov.

Na online tabuľu možno nahrať rôzne testy angličtiny. Študent môže odpovede vpisovať priamo na tabuľu pred zrakom učiteľa. Ten má možnosť použiť zvýrazňovač či robiť priamo v dokumente poznámky. Po skončení si študent môže takúto tabuľu vo forme obrázku uložiť a neskôr sa k nej môže doma v pokoji vrátiť.

Prehľad online tabúľ

Ponuka online tabúľ je dnes naozaj dobrá. Predávajú sa ako samostatné programy na stiahnutie, ako aplikácie na mobilné zariadenie či aplikácie bežiace priamo v internetovom prehliadači.

Začať pracovať s online tabuľkou je naozaj jednoduché.  Pri tabuľkách bežiacich v prehliadači je to naozaj otázka niekoľkých kliknutí. Zvládne to každý bez špeciálnych technických znalostí. Rozdiel medzi jednotlivými online tabuľami je najmä v dostupných funkciách. Vybrať si môžete od najjednoduchších, kde môžete akurát kresliť, až po komplikované programy, pomocou ktorých sa dá aj telefonovať.

Technické nároky na počítač a nároky na rýchlosť internetu nie sú veľké. Online tabule pobežia prakticky na všetkých počítačoch. Pri pomalšom pripojení na internet však môžu pracovať s viditeľným oneskorením.

Veľkou výhodou je, že väčšina online tabúľ je v základnej verzii dostupná úplne zdarma.

AWW App

AWW App je malá a jednoduchá aplikácia, ktorá by mala bez problémov splniť potreby bežnej tabule. Veľmi ľahko sa používa nielen na bežnom počítači (pracuje priamo v internetovom prehliadači), ale najmä na smartfónoch a tabletoch. Kreslenie v aplikácii je presné a rýchle. Aplikáciu rozbehnete jedným kliknutím. V základnej verzii je zdarma.

Twiddla

Tento program mám množstvo funkcií, ktoré by ste od online tabule nečakali. Zaujímavosťou je aj možnosť konferenčných hovorov a integrácie dokumentov a objektov. Možno aj z dôvodu širokého záberu môže táto online tabuľa pôsobiť trochu pomalšie.

Scribblar

Táto online tabuľa je primárne určená na vzdelávanie (nielen anglického jazyka). Je to vidieť aj pri ponuke zaujímavých funkcní – napríklad spoločné ukazovadlo.

Ziteboard

Aj základná verzia Ziteboardu je zdarma. Máte v nej možnosť vytvárať neobmedzené množstvo tabúľ, vkladať obrázky či písať text. Samozrejmosťou je okamžité zdieľania s ďalšími ľuďmi.

Adresa
Orlové 123, 017 01 Považská Bystrica
Telefón
0915 119 679
Email
info@skypeanglictina.sk
Web
http://skypeanglictina.sk
Skype
skypeanglictina.sk